Avatar, filmul. Vazut sambata 19 decembre la IMAX. De vazut la IMAX si pe blu-ray.
E un alt fel de film, o noua provocare, o noua revolutie a filmului. Este StarWars pentru anii 80, Alien pentru anii 90 si Matrix pentru anii 2000. Asa va fi Avatar pentru anii 2010-2020.
Pentru un SF, cu nave spatiale si BFG, cu tehnologii ale viitorului de prin Surrogates, pentru mine a fost destul de surprinzator. Actiune in natura, si nu in nave, religie, precum si rasturnarea situatiei de a filma din punctul de vedere al alienilor si nu al oamenilor. Pana acum filmele transpuneau eforturile oamenilor de a coloniza vreo planeta, lovindu-se de fiinte neprimitoare, sau de a tine piept altora care vor sa invadeze Pamantul. Acum insa, punctul de vedere este schimbat.
Sunt multe puncte fortate in film, parerea mea, fraze comice care mai bine nu erau plasate la momentele delicate, sau haine pe alieni care mai bine nu erau, dar mult realism de-ti vine sa crezi ca totul e de-adevaratelea, doar vreo doua scapari de grafica unde mana nu tinea natural un obiect, in rest perfect. Peisaje de-ti sta inima, culori de-ti ridica parul pe mana, un final predictibil dar obligatoriu, ajuns dorit la un moment dat cand ajungi sa te identifici cu personajul principal.
Am plecat cu insatisfactia ca o astfel de lume si astfel de intamplari nu exista, si nu le voi trai niciodata..
Nu crede in miracole. Bazeaza-te pe ele.
duminică, 20 decembrie 2009
Avatar, filmul
luni, 7 decembrie 2009
Să Trăiţi Bine, Reloaded
Pretenul Geoană cred că a dormit foarte uşor azi-noapte, după exit-poll-uri: credea că FNI veghează pentru el...
PS: Nu s-a gândit că roşul cu galbenul dă portocaliu?
Nu crede in miracole. Bazeaza-te pe ele.
vineri, 4 decembrie 2009
Mai m-am gândit
M-am uitat ieri la confruntarea finală. Marea dezbatere. Şi eu care înclinam către unul dintre catindaţi, nu mult, dar tindeam către, acum m-am hotărât: îl aştept pe tovarăşul Nicolae Ceauşescu să se întoarcă din Cuba şi îl votez pe el preşedinte. Măcar ştiu că poate face mai multe.
Nu crede in miracole. Bazeaza-te pe ele.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)


